על רקע הקרב מול הרפורמים על מתווה הכותל המערבי יוצא הרב הראשי של ירושלים שלמה עמאר למתקפה חריפה, ובראיון למגזין "שישבת" של "ישראל היום" הוא תוקף את הרפורמים ומכנה אותם "רשעים". הרב תוקף גם את הקהילה הגאה, ומכנה אותה "כת של תועבה".

"בישראל אין באמת כמות גדולה של רפורמים", אומר הרב עמאר, "בשנים האחרונות הם מייבאים את זה, את התרבות הזאת. מה שהם עושים זו הסתה. זה לא עניין של מצוקה אישית, זה פוליטיקה". לדבריו, "אני משתדל לדבר דברים נוחים, אבל אני לא נמנע מלדבר על הרפורמים והתועבה. אני לא מסכים לשנות מה שכתוב בתורה".

אתה משתמש בשפה הזאת? קורא להם רשעים?

"אני אומר את שכתוב בפסוקים כמו 'סורו נא מאוהלי הרשעים'".

 

הרב התייחס לסוגיית הקהילה הגאה ואמר: "כשזה התחיל, בתל אביב, באה אלינו לבית הדין אישה שלא הפסיקה לבכות. היא סיפרה שהיא ניצלה מהשואה ויש לה בן יחיד ועכשיו הוא הלך עם הכת הזו, נתפס למועדון הזה, ועכשיו היא בוכה".

היא קראה לזה כת?

"לא. אני אומר כת. זו כת של תועבה, זה ברור. זו תועבה. התורה מחייבת על זה מיתה. זה בשורה הראשונה של החמורה בעבירות. צריך לדעת את האמת. אומרים 'נטייה', 'סטייה' – שטויות. יש תאווה, ואדם יכול להתגבר עליה אם הוא רוצה, כמו כל התאוות. זה מהתאוות האסורות ביותר. החמורות ביותר. כשהרגו את הילדה שירה בנקי, עשו 'שלושים' (אזכרה; י"ש). ביקשו שאבוא, ולא הסכמתי. כתבתי להם מכתב, הבעתי צער גדול והתנגדות בלשון הכי חמורה למעשה של אותו אדם. מצד שני אני קורא לכם, אם אתם רוצים לעשות עילוי נשמה, קבלו עליכם לתקן את דרככם הרעה. זה דבר שאסור בתורה. התניתי איתם שיקריאו את המכתב במלואו. רצו להקריא את חציו. לא הסכמתי".

למה לא הסכמת לבוא?

"אם הייתי בא, היה חילול השם. כאילו יש מקום לדון איתם.. אם יבואו אלי באופן פרטי לשיחה כמו כל יהודי, אין בעיה. אבל לבוא לכנס…"

זה כנס לזכרה של ילדה שנרצחה.

"הם מנצלים את זה. מצד אחד מגנים את מעשה הרצח, שזה לגמרי צודק, מאידך הם מעצימים את כוחם. הם רוצים להראות שכולם איתם, שאפילו הרבנים באו. אני קורא להם, בלשון של חיבה וידידות, לסור מדרכם הרעה. התורה אסרה וקוראת לזה תועבה".

יש כיום הרבה מאוד רבנים שמנסים להקשיב להם.

"אין כזה דבר, לגלות הבנה או סבלנות לזה. צריך לומר אמת פשוטה – זה איסור חמור ביותר, ואין שום היתר. צריך לומר דברים ברורים. בעבר, כשדיברתי על כך, הרבה אנשים חילונים התקשרו להודות. אנשים לא רוצים את זה. רוצים שהילדים שלהם יתחתנו, וילדו ילדים".

אתה מנסה לפייס ולקרב חילונים, אבל כשישמעו דברים כמו "כת של תועבה", זה לא יגרום לקירוב.

"זו המציאות. בשביל זה אני אשקר? אם התורה אומרת שזו תועבה, זו תועבה. זה מועדון של תועבה. זו המציאות. אני לא יכול לשנות את התורה".

בראיון מתייחס הרב עמאר גם לקרע עם צמרת ש"ס ולסוגיית התחבורה הציבורית בשבת, ואומר כי "אי אפשר להתיר תחבורה ציבורית בשבת. זה לא ברשותנו", ואף שולל את האפשרות לקיים נישואים אזרחיים בין יהודים בארץ. דבריו של הרב עמאר חריפים במיוחד לנוכח העובדה שהוא נחשב לאחת הדמויות האהובות ומסבירות הפנים בעולם התורני.