השר משה כחלון שבכירים מסיעתו אמרו מוקדם יותר כי סיעת "כולנו" תתמוך בחוק ההסדרה, מסר כי הבטיח את תמיכתו בחוק – בתנאי שלא יפגע בבית המשפט העליון.

"יצאתי עכשיו מראש הממשלה וסיכמנו שיו"ר הקואליציה יודיע שהחוק לא פוגע בבית המשפט העליון", אמר כחלון. "אם זה יפגע בבית המשפט העליון בכל שלב בחקיקה – סיעת כולנו תתנגד בכל שלב כזה".
 

סיכמו על תמיכת "כולנו". נתניהו וכחלון (צילום: אמיל סלמן)

ח"כ יואב גלנט אמר לפני הדיון: "אין צורך להכביר במילים על הצורך לכבד את בתי המשפט. לצד זאת על המדינה לשאוף ולבצע את פסקי הדין של הרשות השופטת תוך צמצום פגיעה אפשרית בזכויות אדם ולעניינינו – זכויות מתיישבים שפעלו בתום לב הוקימו את ביתם ביהודה ושומרון בתמיכה שאושרה על ידי גורמי ממשלה,  ובדיעהד התברר כי ביתם נבנה על מקרקעין פרטיים".

ההצבעה על חוק ההסדרה  הוקדמה, לאחר שהאופוזיציה ניסתה לעשות תרגיל פוליטי ולהקדים את ההצבעה. ח"כ בני בגין מהליכוד הודיע ביום שני כי יצביע בכנסת נגד חוק ההסדרה , אולם למרות אושר החוק בקריאה טרומית ברוב של 58 מול 50 שהתנגדו לחוק.

יצביע נגד החוק. ח"כ בני בגין (צילום: יוסי אלוני)

לטענת הבכירים ב"כולנו", זכות הווטו שנשמרה להם במסגרת ההסכם הקואליציוני בנושאים משפטיים אינה חלה במקרה של חוק כמו חוק ההסדרה, אלא רק בהצעות חוק שמבקשות לשנות את מבנה בית המשפט העליון את הרשות השופטת ככלל.

"מעבר לכך, אנחנו לא נהיה אלה שנעשה את העבודה השחורה של בנימין נתניהו ונפתלי בנט, ונחלץ אותם מהריב שלהם סביב הנושא", הוסיפו אותם בכירים. "נצביע בעד החוק הזה, ואם אחר כך בית המשפט העליון יחליט לפסול אותו או את חלקו, זו כבר בעיה של מי שהביא את החוק הזה והחליט להצביע עליו. אנחנו לא צד בוויכוח הזה, ואנחנו מחויבים למשמעת הקואליציונית".