בזמן שברוב הסקרים, שנערכו לפני הבחירות בארצות הברית, הובילה קלינטון על פני טראמפ ואפילו פתחה בשלבים מסוימים פער משמעותי על יריבה הפוליטי, היו פרשנים בודדים שטענו שהמועמד הרפובליקאי ינצח את המועמדת הדומקרטית קלינטון.
 

"הרפובליקאים לא ירצו את טראמפ כנשיא, כי הם לא יכולים לשלוט בו". טראמפ בנאום הניצחון (צילום: AP)

אחד מהם היה ההיסטוריון הפוליטי, אלן ליכטמן, שחזה את זהותם של כל המנצחים בכל מערכת בחירות אמריקאית מאז שנת 1984, וטען נחרצות כי דונלד טראמפ יהיה הנשיא הבא של ארה"ב – כך על פי כתבה שפורסמה בנושא על ידי ה"וושינגטון פוסט". התחזית שלו צוטטה באתר האמריקאי, עוד לפני שפורסמו התלונות נגד טראמפ בנוגע להטרדות המיניות ופרשת "קלטת הסקס" משנת 2005.

ליכטמן משתמש בשיטה שהמציא, שנקראת "המפתחות", שמוסברת בספרו "חיזוי הנשיא הבא: המפתחות לבית הלבן 2106". על פי השיטה, ישנן 13 שאלות על המפלגה שנמצאת בשלטון והמועמדים עצמם, שאם מעל לחצי מהם  שקריים – המפלגה שקשורה אליהם מפסידה בבחירות.
 

תחושת בטן נגד טראמפ. אלן ליכטמן (צילום: AFP)

במהלך החודשים ספטמבר ואוקטובר תיאר ליכטמן בראיונות שקיים כיצד המפלגה הדמוקרטית הגיעה בחודש ספטמבר לשישה מפתחות, איך כהונתו השנייה של הנשיא אובמה הפכה את המרוץ לנשיאות לצמוד מהמצופה, וכיצד התוצאה תתהפך לקראת ה-8 בנובמבר לטובת טראמפ.
דרכו של טראמפ לבית הלבן (רויטרס)
 


בסוף חודש ספטמבר, רגע לפני הבחירות בארצות הברית, פרסם ליכטמן השערה נוספת, לפיה אם טראמפ ייבחר הוא יועמד לדין על ידי הקונגרס הרפובליקני, מאחר והם יעדיפו את סגנו המיועד של טראמפ, מייק פנס, לשמש כנשיא. במילים אחרות, לטענת ליכטמן, תקופת נשיאותו של טראמפ לא תאריך ימים. "יש לי תחזית אחרת", קבע ליכטמן. "מדובר בהערכה שאיננה מבוססת על המערכת שבניתי, אלא זה פשוט תחושת הבטן שלי. הם (הרפובליקאים) לא ירצו טראמפ כנשיא, כי הם לא יכולים לשלוט בו".
 

"הרפובליקאים ישמחו אם פנס יכהן כנשיא בהמשך הדרך". טראמפ ופנס באוהיו, במהלך חודש ספטמבר (צילום: AFP )

עוד טען ליכטמן כי "הם ישמחו אם פנס יכהן כנשיא בהמשך הדרך. פנס הוא שמרן, אחד שהם (הרפובליקאים) יוכלו לשלוט בו. אני די בטוח שטראמפ יגרום למשהו להאשים אותו במשהו לא חוקי – בין אם מדובר בביטחון המדינה או במשהו שקשור להגדלת ההון האישי שלו".

פנס הרפובלקני שימש כחבר בית הנבחרים ואף כיהן כמושל מדינת אינדיאנה. יש לו קשרים טובים עם הנוצרים האוונגליסטים ועם שמרנים אחרים. הוא גם תרם לתמיכת רוביו וקרוז בטראמפ, לאחר שהאחרון נבחר כמועמד הרפובליקאים.